هدر

به بهانه دومین جشنواره برترین‌های صنعت غذا؛

(سرمقاله شماره 34) رسالت سنگینی که صنعت غذا بر روی دوشمان گذاشت

مهندس محمدرضا جمشیدی: شاید برای خیلی‌ها عبارت «... بانک برتر ایرانی در رتبه‌بندی نشریه «The Banker» جمله آشنایی باشد، همانگونه که ممکن است عبارات «مرد سال اقتصاد در نظرسنجی نشریه "اکونومیست" و یا انتخاب فوتبالیست سال از سوی «فرانس فوتبال» و ... به گوش شما خورده باشد.

مهندس محمدرضا جمشیدی: شاید برای خیلی‌ها عبارت «... بانک برتر ایرانی در رتبه‌بندی نشریه «The Banker» جمله آشنایی باشد، همانگونه که ممکن است عبارات «مرد سال اقتصاد در نظرسنجی نشریه "اکونومیست" و یا انتخاب فوتبالیست سال از سوی «فرانس فوتبال» و ... به گوش شما خورده باشد.

به واقع رسانه‌های اقصی‌نقاط دنیا علاوه بر اینکه رسالت‌های اطلاع‌رسانی، آموزشی، تحلیلی بودن و ... را بر دوش خود دارند، گاهی در مقام نظرسنجی برمی‌آیند و از مخاطبان خود که بی‌تردید بخشی از جامعه تلقی می‌شوند، پرسش‌هایی را مطرح می‌کنند و براساس نتایج حاصله حتی گاهی تصمیم‌های کلانی گرفته می‌شود. نظرسنجی رسانه‌ای مختص رسانه‌های مکتوب نیست، این روزها در دنیای مجازی پرسش‌های بسیاری از مخاطبان پرسیده می‌شود و حتی شبکه‌های تلویزیونی نیز در برنامه‌های مختلف به اشکال متعدد از زیرنویس گرفته تا انواع مسابقه‌های پیامکی مخاطبان را به بازی می‌گیرند و به جای آنکه تحلیل‌های یکسویه حاوی نقطه نظرات آن رسانه را ارایه دهند، گاهی برمبنای برآیند نظریات مخاطبان برنامه می‌سازند و یا تحلیل ارایه می‌دهند. وقتی مشاهده می‌کنیم در پرمخاطب‌ترین برنامه تلویزیونی  رسانه ملی (نود) چندین میلیون پیامک در مدتی محدود ارسال می‌شود و نتایج این نظرسنجی گاها بر تصمیم‌های فدراسیون فوتبال و کمیته انضباطی تاثیر می‌گذارد بیش از پیش به اهمیت نظرسنجی پی می‌بریم. اگر از تب و تاب نظرسنجی‌های دهه اخیر رسانه ملی و شبکه‌های مجازی و حتی سایت‌های خبری عبور کنیم سبقه نظرسنجی‌های رسانه‌ای در کشور ما بیشتر حول و حوش رسانه‌های مکتوب فعال در بخش‌های ورزشی و سینمایی صورت می‌گرفته، نظر سنجی‌هایی که صرفا برمبنای سلایق خوانندگان آن نشریه و نه معیارهای کیفی و تخصصی  بوده و بازتاب گسترده‌ای نیز  داشته است. 

پرواضح است در این میان بسیار شاهد بودیم که برندگان سیمرغ‌های برتر زن و مرد جشنواره فیلم فجر که پس از داوری تخصصی برگزیده شده‌اند، لزوما برندگان نظرسنجی نشریات معتبر سینمایی آن سال نبوده‌اند و در زمینه ورزشی نیز به کرات ورزشکاران سال 2 نشریه با هم متفاوت بوده‌اند و این مساله به خوبی نشان می‌دهد که ممکن است در نظرسنجی‌های اینچنینی سطح تحصیلات و یا تفکرات مخاطبان 2 نشریه نتایج متفاوتی را در نظرسنجی‌ها آشکار نماید. در چنین فضایی و پس از نامگذاری سال 92 به نام سال «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» این تفکر در نشریه «اقتصاد سبز» شکل گرفت که تولیدکنندگان صنایع غذایی با توجه به جایگاه استراتژیکی که در ابعاد اقتصاد و سلامت جامعه ایفا می‌کنند و فشارهایی که پس از هدفمندی یارانه‌ها متوجه مدیران واحدهای تولیدی شد، بی‌شک درحفظ سنگر تولید و اشتغال در آن شرایط دست کمی از قهرمانان  المپیک و ... ندارند و چه خوب است که در راستای حمایت از تولید ملی یک رسانه تخصصی وارد گود شود و با برگزاری نظرسنجی از زحمات آنها تقدیر نماید. پس از آنکه این فکر به ذهنم خطور کرد و با همکارانم در میان گذاشتم آنقدر با استقبال روبه‌رو شد که در کمتر از 20 روز و پس از هماهنگی‌های لازم فرم‌های نظرسنجی منتشر شد و از همه جالب‌تر پیگیری مدیران روابط عمومی شرکت‌های صنایع غذایی بود که یکی دو ماه پس از انتشار رتبه‌بندی شرکت‌ها هر هفته با تماس‌های خود جویای جایگاه شرکت خود در رده‌بندی‌ها بودند. 

شور و هیجانی که تا روز جشنواره  ما را همراهی کرد و اوج غافلگیری ما استقبال حدود 380 مدیر صنعت غذا در روز برگزاری جشنواره و پوشش گسترده رسانه‌ای این رخداد بود که در همین‌جا شایسته است از همه همکارانم به خصوص واحد مرکزی خبر صدا و سیما کمال قدردانی را داشته باشم. البته همه چیز هم به این خوبی نبود، برخی‌ها در همان روز جشنواره تقدیر از برترین‌های صنعت غذا گلایه‌های خود را مطرح کردند و نکاتی را یادآور شدند که یکی از آنها تخصصی‌تر شدن بخش‌های نظرسنجی بود. به احترام مدیران و تشکل‌های صنعت غذا و با پیشنهاد آنها در سال دوم گروه‌های 10گانه 16گانه شد و به عنوان نمونه گروه نوشیدنی‌های سال نخست جشنواره به 3 گروه آبمیوه، آب معدنی و ماءالشعیر و نوشابه‌های گازدار تبدیل شد، گروه سس از کنسرو منفک و گروه زعفران،ادویه و سبزیجات خشک به مجموعه گروه‌ها افزوده شد. با وجود آنکه در روز جشنواره و حتی در اعلام اسامی مدیران شرکت‌ها برای دریافت لوح و تندیس بدون ترتیب قرار گرفتن رتبه آنها اسامی قرائت شد، اما باز هم از گوشه و کنار گلایه‌هایی را شنیدیم که شاید زاییده هر نظرسنجی باشد و از این رو امسال هم به بدون ترتیب  جایگاه قرار گرفتن در رده‌بندی 5 شرکت برتر را معرفی می‌کنیم تا نفس نظرسنجی و احترام گذاشتن به تولیدکنندگان زحمتکش صنعت غذا زیر سایه رقابت‌های تولیدکنندگان و رتبه‌های آنها قرار نگیرد. اگرچه باید پذیرفت وقتی برگزاری یک مراسم عروسی و یا عزا بدون تکانه نمی‌تواند باشد، بدیهی است وقتی جشنواره‌ای می‌خواهد عظمت صنعتی مانند صنعت غذا را به تصویر بکشد چنین تکانه‌های جزیی را نیز باید به جان بخرد. 

در خاتمه لازم می‌دانم بار دیگر این موضوع را یادآور شوم که در نظرسنجی‌های رسانه‌ای هیچ ملاک تخصصی مطرح نیست و تنها نمونه‌ای آماری است از آن بخش جامعه که مخاطب آن رسانه هستند و  براساس سلایق خود مبادرت به انتخاب می‌نمایند. بدیهی است رسانه‌ها در جایگاهی نیستند که بتوانند تولیدکنندگان را از بعد کیفیت تولیدات، استاندارد، صادرات، بهداشت و ... مورد ارزیابی قرار دهند و مراجع ذی‌صلاح همه‌ساله در ابعاد مختلف مبادرت به چنین ارزیابی‌هایی می‌کنند. باز هم از همه تولیدکنندگان صنعت غذا که ما را باور کردند و رسالت سنگینی روی دوشمان قرار دادند بی‌نهایت سپاسگزارم و از تلاش‌های همه همکارانم در ستاد اجرایی جشنواره کمال قدردانی را دارم.


بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه