هدر

دکتر عزت‌اله یوسفیان ملا ، نماینده مردم آمل و لاریجان در گفت و گو با «اقتصاد سبز» اعلام کرد:

حمایت از برنج ایرانی با کنترل واردات غیرقانونی

رضا شفایی: نیازهای غذایی که اساس آن بر صنعت کشاورزی بنا نهاده شده است، دولتها را برآن داشته که در راستای توسعه کشاورزی و صنایع وابسته برنامه‌های مدون، بلند مدت و هدفمندی را به کارگیرند تا نیاز به محصولات باعث کاهش قدرت سیاسی آنها در جهان نگردد. 
رضا شفایی: نیازهای غذایی که اساس آن بر صنعت کشاورزی بنا نهاده شده است، دولتها را برآن داشته که در راستای توسعه کشاورزی و صنایع وابسته برنامه‌های مدون، بلند مدت و هدفمندی را به کارگیرند تا نیاز به محصولات باعث کاهش قدرت سیاسی آنها در جهان نگردد. 
نگاه کارشناسانه دولت و حمایت نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی و نظارت بر اجرای برنامه ها ضامن پیشرفت در این مقوله است، ولی اتفاق هفته قبل در صحن علنی مجلس نشان داد نمایندگان ملت اگر به صدور مجوز واردات نامتعارف و غیرکارشناسانه برنج معترض شوند، بعضی‌ها یقه سفید خود را پاره می‌کنند تا کسی جرات عرض اندام نداشته باشد. گفتگوی خبرنگار «اقتصاد سبز» با نماینده مردم آمل و لاریجان دکتر عزت‌اله یوسفیان ملا در مجلس شورای اسلامی را بخوانید تا از زاویه دید حامیان برنج ایرانی موضوع را بررسی کنیم.
 
در روز ارائه گزارش مهندس حجتی‌ وزیر جهاد کشاورزی در صحن علنی مجلس سر و صدایی به پا شد که در رسانه ها از شما در این خصوص نام برده شد بسیار مایلیم از زبان خودتان  شرح آن روز را بشنویم.
-قبل از هر صحبتی به  کشاورزان و فعالان عرصه تولید کشور و به خانواده بزرگ جهاد کشاورزی فرارسیدن هفته جهاد کشاورزی را تبریک می‌گویم.
-آن روز صبح خبری مبنی بر صدور مجوز غیر قانونی واردات برنج توسط وزارت جهادکشاورزی به دستم رسید متنی را آماده کردم و پس از امضاء آن توسط نمایندگان شهرهای شمالی کشور به اتفاق آقای نانواکناری نماینده بابلسر و بهنمیر نزد آقای خلیل آقایی رفتیم و نسبت به این قضیه معترض شدیم. میزان مصرف سالانه برنج کشور 5/2 میلیون تن می‌باشد که 2میلیون تن آن در داخل کشور تولید می‌شود و 500 هزار تن کسری آن از طریق واردات تامین ‌می‌گردد. در دنیا با نظارت دولت و حمایت مجلس اجازه واردات صادر می‌گردد که این کار بعد از توزیع برنج داخلی در سراسر کشور و محاسبه میزان مورد نیاز و بطور رسمی صورت می‌گیرد، نه اینکه یک مسئول وزارتخانه‌ای مخفیانه این مجوز را صادر کند. من و آقای نانواکناری به خلیل آقایی گفتیم با توجه به زمان صدور موافقت نامه، مجوز وزارت بازرگانی و صدور کارت سبز و تهیه برنج از هند، سریلانکا، پاکستان، بنگلادش و پهلو گرفتن کشتی حدود بیست روز بطول می‌انجامد که با برداشت برنج داخلی در استان‌های شمالی همزمان می‌گردد، ایشان بحث تغییر کاربری اراضی اختصاص یافته به فرودگاه اضطراری آمل را که برای مواردی چون سمپاشی شالیزارها و خاموش کردن آتش احتمالی جنگل‌ها و غیره درنظر گرفته شده را پیش کشید که بی ارتباط با موضوع بحث بود و در حالیکه رفتاری زننده داشتند و جواب سربالا می‌دادند گفتند می‌خواهید بخواهید و نمی‌خواهید هیچ درحالیکه بحث بالاگرفته بود، ما آنجا را ترک کردیم و سرجای خودمان برگشتیم. نیم ساعت بعد ایشان رو به دوربین‌ها آن حرکت زشت را از خود نشان دادند. مورد مطروحه یک موضوع شخصی نبود. ضمنا در زمان حرکت انجام شده ایشان، ما حتی در حاشیه تصاویر هم دیده نمی‌شویم.
 
آیا این حرکت هدفدار بود؟
-ایشان شخصا قصد حرکتی را داشتند وگرنه وزیر گزارش خوبی ارائه داده بود. تاثیر این اتفاق و اعتراض نمایندگان شمال کشور منجر به این شد که هفته قبل صدا و سیما ممنوعیت واردات برنج را رسما اعلام  کند.
 
آیا این روند ادامه می‌یابد؟
-وقتی در عرض یک هفته مجوز تغییر کاربری اراضی شالیزاری صادر می‌شود چه انتظاری می رود؟ پاکستان عضو فائو است. برای برنج باسماتی که توسط آنها تولید می‌شود از چه سموم مهلکی استفاده می‌کنند؟ قیمت تمام شده برنج باسماتی در پاکستان خیلی پایین‌تر از قیمت تمام شده برنج داخلی است. کسانی که تجارت و واردات برنج را دنبال می‌کنند بدلیل بالا بودن قیمت تمام شده برنج داخلی نسبت به نمونه خارجی یک شبه میلیاردر شدند.
 
حمایت از برنج داخلی چگونه باید صورت بگیرد؟
-کمترین حمایتی از کشاورز صورت نمی‌گیرد. در حالیکه در مقابل بودجه کلان دولت رقم 10 میلیارد تومان عدد قابل ملاحظه‌ای نیست، امور منابع آب از پول حق‌نظارت چشمه‌ها و چاهها، که پایین‌تر از رقم فوق است نمی‌گذرد. دولت باید کشاورز را یک تولید کننده در نظر گرفته و به او تنخواه گردان بدهد و او را بیمه کند و گرنه کشاورز با قیمت ناچیز، زمین خود را برای رفع نیاز می‌فروشد. هیات دولت باید نظارت کند و واردات را در کنترل داشته باشد. قیمت برنج ایرانی از سال قبل بایستی بیشتر باشد.
 
یکپارچه‌سازی شالیزارها چرا نیمه کاره ماند؟
-دلیل اصلی مشکلات مالی و کمبود بودجه بود. با تخصیص بودجه مناسب در سال 96 برنامه‌هایی برای استفاده بهینه از این فرصت داریم.
 
در کمیسیون 20 نفره کشاورزی مجلس، نمایندگان شهرهایی که تولیدات پایه کشاورزی آنها برنج است چند کرسی‌ را به خود اختصاص می‌دهند؟
-در دروره های قبل 2 نماینده در کمیسیون داشتیم. ولی این دوره با توجه اینکه برنج دومین محصول کشاورزی در سفره مردم است رایزنی‌هایی برای اختصاص بیش از 2 کرسی و شاید تا 5 کرسی صورت گرفته است.
 
درپایان اگر نکته ناگفته ای دارید بفرمایید.
-امیدوارم با توجه بیشتر به برنج ایرانی و استانهای شمالی بتوانیم با افزایش بهره ‌وری اراضی در کنار ارائه برنج  ایرانی با کیفیت مطبوع و با قیمت مناسب حتی به صادرات برنج مرغوب ایرانی و افزایش درآمد برنجکاران کمک کنیم.
 
(شماره 60  مجله اقتصاد سبز)

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه