هدر

«اقتصاد سبز» بررسی می‌کند:

تازه‌ترین تغییرات قیمت موادغذایی در دنیا

مونا مشهدی رجبی - سرویس بین‌الملل: به گزارش سازمان خوار و بار و کشاورزی جهانی در ماه اوریل سال 2014 میلادی قیمت مواد غذایی در دنیا 6/1 درصد نسبت به مارس سال جاری و 5/3 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل تنزل پیدا کرد.
مونا مشهدی رجبی - سرویس بین‌الملل: به گزارش سازمان خوار و بار و کشاورزی جهانی در ماه اوریل سال 2014 میلادی قیمت مواد غذایی در دنیا 6/1 درصد نسبت به مارس سال جاری و 5/3 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل تنزل پیدا کرد.
 طبق این گزارش اصلی‌ترین دلیل این کاهش قیمت کلی مواد غذایی را می‌توان افت قیمت شکر در دنیا دانست. البته در ماه اوریل قیمت انواع فرآورده‌های لبنی و روغن‌های گیاهی هم در دنیا کمتر شده بود. در این ماه قیمت انواع گوشت و فرآورده‌های گوشتی در کنار غلات در دنیا بیشتر شد ولی نرخ افزایش قیمت این محصولات غذایی کمتر از 5/0 درصد بوده است. اگرچه مقایسه قیمت کنونی غلات در اوریل سال جاری نسبت به اوریل سال قبل از کاهش 3/10 درصدی قیمت این محصولات ارزشمند غذایی حکایت می‌کند. رشد قیمت انواع گوشت در دنیا در ماه اوریل نسبت به ماه قبل از آن برابر با 4/0 درصد گزارش شده است. 
فائو در این گزارش اعلام کرد بیشترین کاهش قیمت به مواد لبنی اختصاص داشته است. در این ماه قیمت انواع فرآورده‌های لبنی در دنیا 9/6 درصد کاهش یافته است که دلیل این مساله کاهش تقاضا برای فرآورده‌های لبنی صادراتی در دو کشور چین و روسیه بوده است. این 2 کشور که درزمره بزرگترین اقتصادهای دنیا هستند در سال‌های قبل سرمایه گذاری زیادی در تولید فرآورده‌های لبنی کردند و تا اندازه زیاد در این مسیر موفق بودند. در نتیجه واردات فرآورده‌های لبنی به خصوص شیر خشک به این کشورها بیش از 10 درصد در این سال نسبت به ماه قبل از آن تنزل یافت.
اهمیت این 2 کشور در این جاست که کشور چین بزرگترین وارد کننده پودر شیر یا شیر خشک کامل در جهان است و روسیه هم بزرگترین وارد کننده کره در دنیا محسوب می‌شود. تغییر سیاست وارداتی در این 2 کشور زمینه را برای تغییر قیمت فرآورده‌های لبنی فراهم کرد به همین دلیل هم آمارها از تنزل قیمت شیر خشک و کره ،بالغ بر 7 درصد در ماه اوریل نسبت به سال قبل حکایت دارند، اما این تغییر در ارزش و حجم واردات فرآورده‌های لبنی تنها به بخش تقاضا مربوط می‌شود. در بخش عرضه هم تحولاتی ایجاد شده است که زمینه را برای کاهش قیمت فراهم کرد. اولین تحول این است که در نیم‌کره شمالی تولید شیر و فرآورده‌های لبنی افزایش یافته است. در کشور نیوزیلند این رشد زمینه را برای افزایش درآمد این کشور از صادرات فراهم کرد.
اما در بخش دیگر این گزارش اعلام شد که قیمت جهانی شکر هم در دنیا کاهش یافته است. در چهارمین ماه سال جاری قیمت شکر در جهان 6/1 درصد تنزل یافت. این در حالیست که تولید در شماری از کشورهای بزرگ تولید کننده شکر از قبیل تایلند و هند و استرالیا روند صعودی داشته است. نرخ کاهش قیمت روغن‌های گیاهی در این ماه بیشتر از 8/2 درصد گزارش شده است و دلیل این تنزل هم کاهش تقاضا برای روغن‌های گیاهی به خصوص روغن زیتون در کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.
سازمان خوار و بار و کشاورزی جهانی در انتهای گزارش خود نوشت: بهبود شرایط جوی در امریکا زمینه را برای افزایش حجم محصولات کشاورزی لبنی در این کشور فراهم کرد از طرف دیگر تنش‌های اوکراین و روسیه که پیش از این انتظار می‌رفت تبعات مخربی روی بازار محصولات غذایی داشته باشد نتوانست بحرانی در بازار مواد غذایی دنیا ایجاد کند. پیشتر گفته شده بود تنش‌ها در اوکراین هم باعث کاهش تولید محصولات کشاورزی می‌شود زیرا اوکراین از بزرگترین کشورهای فعال در عرصه کشاورزی دنیا است و هم در مسیر انتقال مواد و فرآورده‌های غذایی اختلال ایجاد می‌کند. ولی شواهد از نبود اثر گذاری این بحران روز بازار مواد غذایی دنیا تا به امروز حکایت دارد.
 

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه