هدر

سید مصطفی ایران‌منش، پدر صنعت بسته‌بندی در گفت‌وگو با «اقتصاد سبز» اعلام کرد:

5 نکته کلیدی برای تصاحب بازار داروهای گیاهی

پروفسور سید مصطفی ایران‌منش بنیان‌گذار رشته صنعت بسته‌بندی که به‌عنوان پدر این صنعت شناخته شده، عضویت سازمان بسته‌بندی جهان عضویت تتراپک سوئد و اینترپک آلمان را نیز در کارنامه خود جای داده است. 
پروفسور سید مصطفی ایران‌منش بنیان‌گذار رشته صنعت بسته‌بندی که به‌عنوان پدر این صنعت شناخته شده، عضویت سازمان بسته‌بندی جهان عضویت تتراپک سوئد و اینترپک آلمان را نیز در کارنامه خود جای داده است. 
وی به تازگی تألیف چندین کتاب در زمینه تولید، فرآوری، بسته‌بندی و بازاریابی داروی گیاهی، میوه و سبزی خشک، دمنوش  اتمام و چاپ کرده است. پروفسور ایران منش دارنده امتیاز از سازمان فنی – حرفه‌ای بخش مهارت‌های پیشرفته می‌باشد و عضویت رسمی انجمن متخصصین داروهای گیاهی را نیز در مجموعه متنوع کاری‌اش قرار داده است. آنچه در پی می‌آید ماحصل گفت‌وگو با این مرد استخوان خرد کرده صنعت است که با هم می‌خوانیم:
 
شما از چه زمانی به‌فکر کار روی تولید، فرآوری، بسته‌بندی و بازاریابی در زمینه داروی گیاهی، میوه، سبزی خشک (دمنوش) افتادید؟
درسال 1360 بنا به دعوت دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه پلی‌تکنیک و مدیریت آزمایشگاه پژوهشی کاربردی  مهندس علی‌اصغر روغنی‌زاد   علاقه‌مند به استحصال روغن معطره پوست لیموشیرین شدم که برای نخستین‌بار با درجه خلوص 5/97 درصد و استخراج (ترپین از طریق الکل اتیلیک (اتانول) C2H5OH صورت گرفت .بنده در آن زمان مدیر پروژه سردخانه ده هزار تنی کنترل اتمسفر و کارخانه آبمیوه، آب مرکبات، خوراک کودک کشت و صنعت گل چشمه بودم. از آنجاییکه این اسانس به‌عنوان دارو در امراض آسم، تنفسی بسیار مفید است و بدین‌ترتیب اولین جرقه کار روی داروی گیاهی کلید خورد. 
 
به‌هر جهت تا این مرحله تولید و فرآوری صورت گرفت، بعد از آن بسته‌بندی و بازاریابی این مراحل را چگونه توجیه می‌کنید؟
اساس هر تولید به فرآوری بسته‌بندی (که حلقه مفقوده صنایع و مادر بازاریابی به آن لقب داده‌ام) منجر می‌شود. این زنجیره طبیعی است که در کارخانجات تولیدی جهان به‌هم پیوسته است، به‌عبارت دیگر فرض را بر این می‌گذاریم ما درصدد تولید داروی گیاهی هستیم؛ در ابتدا با فرمت‌های خاص به شکل گروهی کار بازاریابی آن را انجام می‌دهیم (همانطور که در پنج کتاب مرجع تألیف اینجانب آمده است) نکات شناخت رقبا، قیمت تمام شده، تنوع تولید، ارتقای کیفیت و عرضه به‌موقع کالا نیز همواره در این بین مطرح است.  به‌عنوان نمونه  در مورد دمنوش‌های داروی گیاهی، میوه و سبزی هم در کتاب‌هایی که نوشته‌های برگرفته از تجربه شخصی‌ام بوده را به چاپ رسانیده‌ام. به‌مدت پنج سال در کشورهای آسیای میانه (ارمنستان، آذربایجان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، و...) تحقیقات بسیاری با مدیریت سرکار خانم مثاکه مارکاریان به نحو مطلوب صورت گرفت، دمنوش‌ها، (چای، انواع سبز و غیره) از روش آماری، نوع بسته‌بندی، وزن، رنگ، طعم و... انجام شد که خوشبختانه با موفقیت در کارخانجات معظم «رویال» با مدیریت عبدالکریم زربخش اکنون یکی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان موفق با مدیریت پروژه اینجانب است. 
 
در رسانه‌های ملی سازمان صدا و سیما،   نشریات از شما به‌عنوان فردی موفق، و کارآفرین یاد می شود دلیل موفقیت خودتان را در این زمینه بیان نمائید؟
ایمان، عشق، هدف، تمرکز، و استقامت: «دریایی متلاطم ناخدایی لایق را می‌سازد!» فراز و نشیب‌ها، شکست‌های متوالی، نترسیدن و عدم عقب‌نشینی با اتکاء به خالق‌مان روی پای خود ایستادن، بی‌خوابی، گرسنگی، تشنگی و ... فقط کسب تجربه و سرانجام مقام ممتازی در کارآفرینی را کسب کردم و از من دعوت شد تا در برج میلاد برنامه ستاره‌ها شبکه پنج سیما موفق به دریافت مدال طلا و لوح افتخار شوم. درست است که نیت خیر یکی از عوامل اصلی موفقیت من بوده، اما خداوند متعال افرادی را در مسیر راهم قرار داده که همه زحمتکش و بخش اعظمی درستکار بوده‌اند؛ مثلاً اخیراً طی مراسمی در کارگاه آموزشی علمی – کاربردی استان آذربایجان غربی (ارومیه) موفق به آشنایی با یکی از عظیم‌ترین واحدهای صنعتی تولید داروی گیاهی، میوه و سبزی خشک شدم که صاحبان این صنعت بعد از بررسی‌های لازم حکم مدیر پروژه محصولات آن را با عنوان بین‌المللی صادر کردند که من هم با کشورهای آلمان، ژاپن، اسکاندیناوی، ایتالیا و غیره ارتباط برقرار کردم که خوشبختانه مصادف شد با مرحله پساتحریم‌ها و البته مقدمات بسته‌بندی متناسب، بازاریابی محصولات این کارخانجات را انجام داده که در شرف تکمیل و انجام است. 
 
از این‌رو باقی‌مانده عمر خودتان را در راستای بهبودسازی، کیفی و کمی کارخانجات داروی گیاهی می‌گذارید، پس اطلاع‌رسانی (مجله‌هایتان) و آموزشگاه بین‌المللی آیدا چه خواهد شد؟ 
آموزشگاه «آیدا» در همان آدرس قبلی که پروانه صادر شد به فعالیت خود ادامه می‌دهد (که بخش اعظمی مجازی است) – در استان آذربایجان غربی نیز اقدام به برگزاری دوره‌های عملی (علمی -‌ کاربردی) داروی گیاهی، میوه و سبزی که در کشور نمونه است، را کرده‌ایم و در این خصوص  مهمترین بخش استفاده از لوگوی مرکز تحقیقات خوراک کودک ایران بوده که در ارتباط با سازمان‌های بهداشت جهانی و آمریکاست.  به‌هر جهت با گسترش واحد کشت زیر گلخانه‌ای از تمامی گیاهان دارویی موجود (با برچسب حلال و ارگانیک) کار و اشتغال ایجاد می‌شود و افزایش ظرفیت تولید به دو شیفت 12 ساعته باعث می‌شود تا ما به وظیفه خود جامه عمل بپوشانیم تا نقش خود را در کارآفرینی، تولید و صادرات به‌خوبی ایفا کنیم. 
(شماره 55 مجله اقتصاد سبز)

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه